PRVA PETLETKA
Zbor je bil ustanovljen 1. decembra 1993, a je z odločitvijo pevk in pevcev svoje ime dobil šele konec aprila naslednjega leta. Mavrica, klasika muzikala Čarovnik iz Oza, je bila ena prvih pesmi, ki jo je zbor zapel z orkestrom. Darinka in Marko Fabiani sta pevce zbrala prav zato, da bi Vrhnika pridobila mešani zbor, uglašen s komornim orkestrom. Na oglas v Našem časopisu se je takrat odzvalo 16 pevcev. Danes jih poje 47 in tudi po petindvajsetih letih skupnih pesmi in doživljajev je zbor ravno tako pisan in raznolik kot prava mavrica.
Prvi večji projekt za zbor je bil hkrati tudi prvi Pomladni gala koncert. In prav tega sta zbor in orkester lani izvedla že devetnajstič. Večer filmske glasbe in muzikalov je krstno predstavil zbor pod imenom Mavrica ter pevke in pevce prvič postavil na veliki oder Cankarjevega doma na Vrhniki. Dirigent Marko Fabiani je soliste Mio Žnidarič, Matjaža Mraka, Mojco Oblak ter Jaka in Blaža Puciharja uspešno uglasil z zborom, njihove glasove pa sta okrepila Ženski pevski zbor Concinite, ki ga je ustanovila in 15 let vodila Darinka Fabiani, in Vokalna skupina Krila pod vodstvom Mojce Oblak. Dvorana je bila razprodana in že leto pozneje so nastopajoči izvedli dva koncerta v istem večeru. Leta 1995 so tematski koncert George Gershwin in evrovizijske uspešnice nadgradili trio MaKaMa (pozneje Katrinas) ter solistke Špela Petkovšek, Eva Hren in Judita Caserman. Skladatelj Mojmir Sepe je prav za Mavrico in orkester priredil svojo popevko Brez besed, s katero je zbor v petindvajsetih letih nastopil gotovo več kot petindvajsetkrat. Leta 1996 je Pomladni gala koncert slavil brezčasno filmsko glasbo s citrarjem Tomažem Plahutnikom, zbor pa so okrepili pevke zbora Concinite in pevci Logaškega okteta. Četrti pomladni koncert je bil edinstven, saj je bil program sakralnih in opernih zborov izveden v cerkvi sv. Pavla na Vrhniki, na koncertu pa je gostoval zbor Voci del Piave iz Salgarede v Italiji.
Zbor je obisk v Salgaredo vrnil še isto leto in ga združil z nepozabnim izletom v Benetke. Nepozabnim tudi zaradi avtobusa, ki je zakuhal tik pred ciljem.
Mavrica res združuje ljudi vseh mogočih znanj, poklicev in interesov, zato so pevci ob pomoči italijanske policije težavo hitro in učinkovito rešili. Leta 1998 je zbor na svojem petem koncertu prvič nastopil samostojno in v polni zasedbi. Najlepše napolitanske kancone je zapel tenorist Dušan Kobal, v drugem delu koncerta pa so pevke in pevci, oblečeni v kariraste srajce in kavbojke, ter orkestraši, ki so si nadeli kavbojske klobuke in rutice, odpeli in odigrali melodije iz muzikala Oklahoma.
Marko je dirigiral v sedlu, v roki pa je namesto dirigentske paličice vihtel »gajžlo«.
Mavrico, takrat res rosno mlado, sta v tem obdobju kar dva nastopa ponesla na male ekrane, oba na povabilo Mojmirja Sepeta. Na nastopu na slovenskem izboru za Evrosong so februarja 1997 z zanosom in veseljem posneli in zapeli pesem Brez besed. Na Slovenski popevki 1998 pa so na Ljubljanskem gradu otvorili prireditev s pesmijo Poletna noč in jo zaključili s popevko Nasloni se name v spomin na preminulega Jožeta Privška.
Mavrica se je novoletnim koncertom prvič pridružila leta 1995 na 7. novoletnem koncertu in kmalu prevzela glavni delež organizacije. V tem obdobju je na koncertih sodelovalo več sestavov – ŽPZ Concinite, člani Cerkvenega pevskega zbora sv. Pavla, oktet Plutal in MoPZ Štinglc. Število novoletnih koncertov se je večalo in se širilo v Borovnico, na Brezovico in leta 1997 prvič tudi v Ljubljano. Prvi novoletni koncert v Slovenski filharmoniji je bil za vse pevce in orkestraše velik izziv in preizkus. Veselju ni bilo ne konca ne kraja, saj je koncert v hramu slovenske kulture uspel in del te uspešne zgodbe piše Mavrica še danes.
Tri leta pozneje je bil jubilejni 10. novoletni koncert še posebej prazničen, zazvenel je kar petkrat – v Borovnici, na Brezovici, v Ljubljani in dvakrat na Vrhniki. Mojmir Sepe je za Mavrico priredil Poletno noč, Marko Fabiani pa Don’t cry for me Argentina. Mavrico je okrepil MoPZ Štinglc in še zadnjič nekaj pevk zbora Concinite. 11. novoletni koncert je bil posvečen 100-letnici smrti kralja valčkov, Johanna Straussa ml. Prvič in zadnjič smo sodelovali z MePZ Prosvetnega društva Horjul in v Horjulu tudi izvedli enega od koncertov. Vlogo solistov so odpeli tenorista Matjaž Mrak in Miran Žitnik ter sopranistki Pia Brodnik in Nina Kompare.
Prve intenzivne priprave zbora na Pohorju so pevci prepeli od jutra do večera. V slabem vremenu jim je družbo delal tudi šofer, ki je z avtobusom obtičal v blatu in čakal, da so ga pohorski kmetje naslednji dan izvlekli.
Zbor se je udeležil tudi vseh Območnih revij pevskih zborov in po mnenjih ocenjevalcev iz leta v leto kakovostno napredoval. V tem obdobju je Mavrica nastopila še na slavnostni seji PGD Bevke (85 let) in PGD Verd (120 let) ter na vseh srečanjih zborov občine Vrhnika. Septembra 1995 so člani zbora za novo predsednico enoglasno izvolili Slavi Štirn, ki zboru še danes uspešno predseduje, podpredsednika Rasta Jakiča in tajnico Anko Petrovčič. Korepetitor zbora je bil dve sezoni Viktor Zadnik, takratni ravnatelj Glasbene šole Vrhnika.
Peto obletnico je zbor proslavil s koncertom z gosti. Joy Quartet pod vodstvom Darinkinega brata Janija Šuligoja, pianist Aleksander Müller, kvintet godal in Vesna Soban s kitaro so zboru pomagali proslaviti prvi večji mejnik.