Druga petletka
V naslednjih petih letih so se množili nastopi in tudi število članov, novoletni koncerti so dosegli res veliko popularnost in zbor je bil kar štirikrat na pripravah, kar se pozneje ni več ponovilo. Darinka se je odločila dvigniti glasbeno izobrazbo pevcev in izboljšati kakovost njihovih glasov, zato sta učiteljica petja Jerica Rudolf in takratna korepetitorka Nina Dolinar prevzeli ure solo petja in glasbene teorije.
Pomladni gala koncerti so se vrstili vsako leto. Leta 2000 sta zbor in orkester ponovila uspešen program melodij muzikala Oklahoma in s solistoma, pianistoma Dominiko Naveršnik in Simonom Krečičem polovico koncerta posvetila romantičnim klavirskim melodijam.
Sedmi pomladni gala koncert leto pozneje je imel naslov Melodije Leroya Andersona in 25 let slovenske popevke. Občinstvo sta navdušila Alenka Godec in Matjaž Mrak, koncert pa je s svojo duhovitostjo in humorjem popestril Srečko Meh, Darinkin prvi učenec violine. Osmi koncert je združil madžarske in slovanske plese, v drugem delu pa sta zbor in orkester izvedla paleto tujih in domačih zimzelenih melodij. Za presenečenje je poskrbel Marko Fabiani, ki je večer pred koncertom priredil refren popevke Samo ljubezen, s katero so na večer koncerta Sestre nastopile na Evrosongu v Talinu.
Na 9. pomladni koncert sta zbor in orkester povabila pevca Vlada Kreslina in spet sta bila nujna dva koncerta v istem večeru. Prvi del koncerta je bil džezovsko obarvan – v njem je Vrhničane prvič navdušil Matjaž Lenarčič, vrhniški Louis Armstrong. V drugem delu koncerta se je oder po navdihu pevke Marije Kramar spremenil v pravo prekmursko pokrajino s štorkljo v naravni velikosti, ki jo je izdelal pevec Niko Fabiani. Nad pevci s klobuki, lanenimi šali in rdečimi rožami so plavale Kreslinove lirične melodije.
Tudi Vlado se je dobro počutil v domači pokrajini na Vrhniki, zato je zbor in orkester je povabil k snemanju za njegovo novo ploščo Generacija. Mavrica je posnela refren za skladbo Tisoč let, ki je pozneje postala popevka meseca, in z Vladom zapela tudi v živo na promociji plošče v Ljubljani.
Deseti jubilejni pomladni gala koncert leta 2004 je prinesel izbor skladb z vseh prejšnjih devetih koncertov, tokrat z domačimi solisti Matjažem Mrakom, Matjažem Lenarčičem in Dominiko Naveršnik.
Zbor je v letih 2001 in 2003 nastopil na dobrodelnih Miklavževih koncertih v Velikem studiu RTV Slovenija, ki ga vsako leto priredi Rotary klub za zbiranje prispevkov za akcijo »Pomežik soncu«. Koncerta je prenašal prvi program RTV Slovenije. Na prvem je ženski del zbora spremljal sopranistko Nino Kompare v ariji Iz mojih sanj iz muzikala Oklahoma. Na drugem pa sta zbor in Komorni orkester Vrhnika pod taktirko Marka Fabianija spremljala sopranistko Katjo Konvalinka v skladbi Panis Angelicus.
Leta 2000 je zbor s Komornim orkestrom Vrhnika za ploščo Marjana Zgonca posnel skladbo Zbor sužnjev iz opere Nabucco in leta 2003 himno Društva ljubiteljev praženega krompirja, ki jo je napisal Mojmir Sepe. Himno je zbor zapel še na številnih letnih srečanjih društva.
Leta 2000 je zbor prvič izvedel samostojni letni koncert, tistega leta z gosti MePZ Postojna, leta 2002 pa z MePZ Lubnik iz Škofje Loke. Sledila so gostovanja v Postojni, v Polhovem Gradcu pri ŽPZ iz Briš in leta 2003 v Škofji Loki v prelepi Kristalni dvorani. Kar nekaj rojakov iz Amerike v občinstvu je bilo navdušenih nad Avsenikovo pesmijo Slovenija, od kod lepote tvoje, zdravice in proslavljanje po koncertu pa sta pevce zadržala dolgo v noč. Istega leta je zbor kot gost Turističnega društva Trzin nastopil na prireditvi ob podelitvi priznanj za najlepšo okrasitev oken in balkonov.
Drugo mednarodno gostovanje zbora je bilo leta 2002 na festivalu Feuer und Stimme v St. Michaelu, kjer je bila Mavrica takrat edini neavstrijski zbor. To je bilo prvo srečanje, ki so ga organizirali prebivalci gorske doline Langau v Avstriji, na stičišču Koroške, Tirolske in Salzburške dežele. Zbor je ob svetlobi bakel nastopil na dvorišču gradu Moosham z 12 zbori iz celotne Avstrije in imel priložnost poslušati nastope drugih zborov. Naslednje jutro pa je iz ust pevcev v koči ob jezeru Rotgoldensee znova zadonela Avsenikova Slovenija in navdušila planince in obiskovalce koče ter jih potegnila v ples. Čudovito gostovanje je Mavrica zaključila s skupnim koncertom na enem od prelepih mestnih trgov St. Michaela.
Prelomno leto 2000 je novoletnim koncertom prineslo dolgotrajnejšo spremembo, saj je takrat prvič in nato vse do leta 2010 na novoletnih koncertih sodeloval Mešani pevski zbor Svoboda iz Šoštanja z zborovodkinjo Anko Jazbec. Istega leta je tudi novoletni koncert dobil novo prizorišče – kulturni dom in pozneje športno dvorano v OŠ v Šoštanju.
Na trinajstem novoletnem koncertu je bil solist na klarinetu Borovničan Tadej Kenig. Koncert so takrat že peto leto zapored izvedli Borovnici, dvakrat na Vrhniki in dvakrat v Šoštanju. Tega leta je bil zaradi prenove Slovenske Filharmonije ljubljanski koncert izpeljan v Festivalni dvorani v Ljubljani. 14. novoletni koncert leto pozneje je bil eden prvih, ki je zazvenel v prenovljeni veliki dvorani Slovenske filharmonije. Jubilejni 15. novoletni koncert sta leta 2003 popestrila sopranistka Katja Konvalinka in tenorist Matjaž Stopinšek. Zbor in orkester sta izdala knjižico, v kateri je članica orkestra Katarina Oblak lepo opisala zgodovino novoletnih koncertov od samega začetka. Za ta koncert so bili razprodani vsi sedeži v dvorani, tako da je novoletni koncert v Ljubljani že leto za tem dobil tudi svojo popoldansko različico. Kot prvi solist je na dveh koncertih v Ljubljani leta 2004 nastopil mladi obetavni violinist Žiga Brank.
Leta 1999 je zbor nastopil na dveh dobrodelnih koncertih – Slovensko srce za Madagaskar in koncert Iščemo dom, ki so ga za zbiranje sredstev za gradnjo zavetišča za živali na Barju na svetovni dan živali organizirali Mestna občina Ljubljana, Val 202 in revija Moj pes. Zbor je v tem obdobju pripravil dva koncerta v Domu upokojencev na Vrhniki in nekajkrat nastopil na Stari Vrhniki, tudi pri odkritju plošče ob 150-letnici rojstva vrhniškega slikarja Simona Ogrina. Nato je popestril odprtje razstave fotominiatur Vasje Doberleta in leta 2004 proslavo ob 60. obletnici rušenja Štampetovega mostu. Zbor se je udeležil vseh družabnih srečanj zborov in je nastopil na vseh območnih revijah. Po zaslugi Anke Grom, ki je orala ledino kulturnih prireditev na Stari Vrhniki, je imel leta 2003 zbor koncert na prvem pomladnem večeru, takrat imenovanem Večer na vasi na Stari Vrhniki.
Zbor je v tem obdobju tri konce tednov preživel na intenzivnih vajah v Piranu, na Pohorju in v Portorožu. Seveda so poleg vaj poskrbeli tudi za spremljevalni program, zabavo in celo pustovanje. Prav ta druženja so tisto, kar pevce povezuje in jih spleta v trdno celoto.
Desetletnico je Mavrica proslavila na odru velike dvorane Slovenske filharmonije v Ljubljani in napolnila dvorano do zadnjega kotička. V prvem delu so pevci in Darinka nastopili s pesmimi slovenskih in tujih avtorjev ter s priredbami ljudskih pesmi.
V drugem delu so skupaj s člani Komornega orkestra Vrhnika zajadrali v zabavne vode in z zadnjo skladbo, Bernsteinovo Americo, tako navdušili občinstvo, da so morali zapeti še tri dodatne skladbe.
Ob tej priložnosti so med častne člane Mavrice sprejeli tri može, zaslužne za nastanek in uspešno delovanje zbora ter številne priredbe. Dirigent in soustanovitelj Mavrice Marko Fabiani, pianist Aleksander Müller in skladatelj Mojmir Sepe so vsak na svoj način zboru pomagali ter mu posvetili svoje znanje, čas in dobro voljo.